Kancelaria Adwokacka


Paweł Świetlicki

  • SIEDZIBA: ul. Zawadzkiego 19 Sejny
  • filia: ul. Noniewicza 91 lok. 21 16-400 Suwałki
  • filia: ul. Brzostowskiego 10a lokal 10 16-300 Augustów


×

Ostrzeżenie

Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_customsettings, Nie znaleziono komponentu..

Blog

dziedziczenie

Zdarza się, że spadkodawca nie chce, aby majątek po nim przejęli członkowie najbliższej rodziny. Czy może mieć jakiś wpływ na to, kto po jego śmierci otrzyma spadek? A jeśli tak, to czy istnieje możliwość, by wyłączyć kogoś z dziedziczenia? Przeczytaj poniższy artykuł, aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

spadek

Spadek większości z nas kojarzy się z majątkiem pozostawionym po zmarłej osobie i przekazanym osobie wskazanej w testamencie bądź takiej, której spadek się należy ze względu na więzi rodzinne. Czy jednak sam fakt odziedziczenia czegoś z mocy prawa oznacza już, że taka osoba po otrzymaniu spadku może nim swobodnie dysponować? Okazuje się, że często potrzebne jest stwierdzenie nabycia spadku. Czym ono jest i jak je uzyskać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

rozwód

W Polsce każdego roku zawiera się tysiące związków małżeńskich. Z punktu widzenia prawa związek taki cechuje się nierozerwalnością, jednak w praktyce nie zawsze tak jest. Niestety, około 30% zawieranych w naszym kraju małżeństw kończy się rozwodem. Powody mogą być różne, a wina może leżeć po obu lub tylko po jednej ze stron. Aby jednak do rozwodu mogło dojść, jeden z małżonków musi złożyć pozew rozwodowy. Jak poprawnie go napisać?

podział majątku

Do podziału majątku dochodzi najczęściej w sytuacjach, gdy małżeństwo z jakiegoś powodu ulega zakończeniu, aczkolwiek zdarza się on również w szczęśliwych związkach. Niezależnie jednak od okoliczności, ważne jest to, aby majątek został podzielony w sposób jasny i sprawiedliwy. W przypadku majątku wspólnego każdy z małżonków posiada do niego równe prawo, choć należy pamiętać, że istnieje również możliwość nierównego podziału – wówczas dokonuje tego sąd lub sami małżonkowie poprzez obopólną zgodę. 

decyzja ZUS

Zdecydowana większość z nas jest płatnikami składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku choroby czy złożenia wniosku o zasiłek rehabilitacyjny, oczekujemy na decyzję ZUS, która bywa zaskakująca. Zwykle negatywna decyzja jest nieoczekiwana i powoduje niezadowolenia. Zdarza się też, że przyznana kwota świadczenia jest niższa, niż oczekiwaliśmy. Jednak od każdej decyzji można się odwołać.

nabycie spadku

W chwili śmierci spadkodawcy, osoba zawarta w testamencie nabywa spadek. Zdarza się jednak, że nie jest to wystarczające i żeby go przejąć i móc nim zarządzać, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, na którego skutek stwierdza się, kto nabył prawa do określonego spadku. Takie postępowanie ma charakter bezsporny, a we wniosku należy zawrzeć jako uczestników wszystkich potencjalnych spadkobierców, przedstawić okoliczności sprawy, czyli przede wszystkim, co wchodzi w skład spadku i czy dochodzi do niego na skutek ustawy, czy testamentu.

blog_image

Serdecznie witamy wszystkich klientów na naszym blogu.