Kancelaria Adwokacka


Paweł Świetlicki

  • SIEDZIBA: ul. Zawadzkiego 19 Sejny
  • filia: ul. Noniewicza 91 lok. 21 16-400 Suwałki
  • filia: ul. Brzostowskiego 10a lokal 10 16-300 Augustów


×

Ostrzeżenie

Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_customsettings, Nie znaleziono komponentu..

Na czym polega stwierdzenie nabycia spadku?

paragraf

W chwili śmierci spadkodawcy, osoba zawarta w testamencie nabywa spadek. Zdarza się jednak, że nie jest to wystarczające i żeby go przejąć i móc nim zarządzać, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, na którego skutek stwierdza się, kto nabył prawa do określonego spadku. Takie postępowanie ma charakter bezsporny, a we wniosku należy zawrzeć jako uczestników wszystkich potencjalnych spadkobierców, przedstawić okoliczności sprawy, czyli przede wszystkim, co wchodzi w skład spadku i czy dochodzi do niego na skutek ustawy, czy testamentu.

 

 

Co zrobić, by otrzymać dokument stwierdzający nabycie spadku?

Jak już wspomnieliśmy, postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku ma charakter bezsporny. Procedura najczęściej wdrażana jest w sądzie rejonowym, w którego obrębie spadkodawca miał ostatnie miejsce zwykłego pobytu, na skutek złożenia wniosku o nabycie spadku. W wyniku złożenia wniosku ustalany jest termin rozprawy, na którą mogą stawić się wszystkie osoby wskazane jako spadkobiercy, a także spadkobiercy ustawowi (jeśli spadkodawca zawarł w testamencie osobę spoza grona najbliższych). Czas całej procedury może być różny, a w przypadku dużej liczby spadkobierców i trudności w określeniu miejsca ich przebywania lub podważania zakresu testamentu  może być on naprawdę długi.

Cel stwierdzenia nabycia spadku

zakres działalności naszej kancelarii adwokackiej wchodzą między innymi sprawy spadkowe. Często spotykamy się z zapytaniami naszych Klientów, w których pojawiają się wątpliwości co do potrzeby stwierdzania nabycia spadku. Taki dokument często umożliwia załatwienie wielu spraw formalnych w różnych instytucjach, na przykład podczas  wypłaty środków pieniężnych, które gromadzone były przez spadkodawcę. Podobnie może zdarzyć się w przypadku chęci sprzedaży nieruchomości zapisanej w spadku (wówczas notariusz lub kupujący mogą poprosić o taki dokument), a także w urzędzie komunikacji podczas załatwiania formalności związanych z rejestracją otrzymanego na podstawie testamentu samochodu.

Przepisy związane z dziedziczeniem mogą wydawać się zawiłe, szczególnie jeśli ktoś ma do czynienia ze spadkiem po raz pierwszy. Oferujemy porady prawne online oraz w naszej kancelarii, w ramach których nasi adwokaci i radcy prawni służą pomocą w zakresie prawa karnego, cywilnego, spadkowego czy rozwodowych i alimentacyjnych. Jeśli potrzebujecie Państwo jakiejkolwiek pomocy, zapraszamy do kontaktu.